Přeskočit na hlavní obsah

Defragmentace pevného disku počítače za účelem zlepšení výkonu systému

Shrnutí: Zlepšení výkonu počítače defragmentací pevného disku pomocí nástroje Defragmentace systému Windows.

Tento článek se vztahuje na Tento článek se nevztahuje na Tento článek není vázán na žádný konkrétní produkt. V tomto článku nejsou uvedeny všechny verze produktu.

Pokyny

Defragmentace je proces přeskupení dat na pevném disku (HDD) pro efektivní ukládání a přístup.

Defragmentace pevného disku může zlepšit výkon a rychlost počítače. Aby se snížila fragmentace, nástroj pro optimalizaci disku obvykle používá komprimaci k uvolnění větších oblastí místa. Některé nástroje pro defragmentaci disku se mohou pokoušet udržet menší soubory pohromadě, zejména pokud se k nim často přistupuje postupně.

K fragmentaci nedochází tolik v systémech souborů založených na systému Linux, protože systém deníku Linux ukládá data na více místech na disku a automaticky je přesouvá, když detekuje fragmentaci.

Proces vyhledávání a konsolidace fragmentovaných souborů se nazývá defragmentace. Nástroj Defragmentace disku konsoliduje fragmenty na jedno místo na pevném disku. V důsledku toho systém Windows přistupuje k souborům rychleji a je méně pravděpodobné, že se nové soubory budou fragmentovat.

Pokud máte problém s výkonem systému, vyzkoušejte tento rychlý postup k vyřešení problémů s výkonem systému na počítači Dell.


Proč je defragmentace nutná?

Defragmentace může vyřešit a zmírnit problémy, jako je pomalá rychlost, zamrzání a delší doba spouštění počítače. Pokud na pevném disku není dostatek souvislého místa pro uložení celých souborů, může dojít k fragmentaci souborů a algoritmy úložiště na disku oddělí data, aby se vešly na dostupné místo. Defragmentace sloučí tyto fragmentované soubory, takže všechny související části jsou umístěny pohromadě. Jakmile je pevný disk defragmentován, výkon systému se zlepší, protože všechna zpřeházená data se přeorganizují a vhodně uloží.

Pravidelným spouštěním nástroje Defragmentace disku lze zvýšit výkon systému. Když počítač ukládá soubory, rozdělí je na jednotlivé části, které uloží na různá místa na pevném disku. Přístup k souborům pak trvá déle, protože vyhledání částí souborů vyžaduje další čtení z disku.

Některé příznaky fragmentovaných dat na pevných discích:

  • pomalé aplikace,
  • systém selhává a přestává reagovat,
  • dlouhá doba zálohování,
  • nižší rychlosti přenosu dat,
  • pomalé spouštění systému.

Jak často je třeba defragmentovat pevný disk?

Frekvence defragmentace pevného disku závisí na jeho použití. Pokud počítač vypnete po každém použití, může dojít k automatickému spuštění integrovaného nástroje pro defragmentaci v systému Windows. V takových případech se doporučuje spustit nástroj pro defragmentaci na pevném disku (HDD) jednou měsíčně.

Nedoporučuje se defragmentovat disky SSD (Solid State Drive).


Jak spustit nástroj Defragmentace disku v systému Windows 11 nebo Windows 10

  1. Klikněte na tlačítko Start a vyhledejte a otevřete položku Defragmentace a optimalizace jednotek.

    Možnost Defragmentace a optimalizace jednotek v nabídce Start systému Windows

  2. V okně Optimalizace jednotek vyberte pevný disk, který chcete defragmentovat, a poté vyberte možnost Optimalizovat. Pokud pevný disk není v seznamu uveden, zkuste jej znovu připojit nebo zaškrtněte možnost Podrobné zobrazení.

    Domovská obrazovka nástroje Optimalizace jednotek či nástroje pro defragmentaci v systému Windows

  3. Dojde k analýze a defragmentaci pevného disku.

    Probíhá defragmentace

  4. Po dokončení defragmentace se aktuální stav zobrazí jako OK.

    Defragmentace je dokončena


Odstraňování potíží s nástrojem Defragmentace disku

Pokud se při používání nástroje Defragmentace disku vyskytnou problémy, zkuste následující postup:

  • Před zahájením defragmentace disku ukončete ostatní programy, včetně programů spuštěných na pozadí.
  • Odpojte se od internetu a poté vypněte antivirové a antispywarové programy.
  • Chcete-li spustit nástroj Defragmentace disku, přihlaste se jako správce nebo jako člen skupiny Administrators.
  • Zkontrolujte, zda je počítač připojen k síti. Zásady sítě mohou zabránit spuštění nástroje Defragmentace disku. Chcete-li opravit tento stav, odstraňte počítač ze sítě.
  • Ujistěte se, že defragmentovaný pevný disk má alespoň 15 % volného místa.

Chybové zprávy

Pokud se zobrazí zpráva Byl změněn obsah jednotky: Restartování při spuštění nástroje Defragmentace disku, přečtěte si článek znalostní databáze Microsoft „Byl změněn obsah jednotky: Restartování“ při použití Defragmentace disku Tento hypertextový odkaz vás zavede na webové stránky mimo společnost Dell Technologies..


Často kladené dotazy

Níže uvádíme některé často kladené dotazy týkající se defragmentace disku.

Disky SSD se nedoporučuje defragmentovat.

Fragmenty jsou defragmentací disku sloučeny do jedné oblasti na diskové jednotce. Systém Windows tak může přistupovat k souborům rychleji a u nových souborů je méně pravděpodobné, že dojde k fragmentaci.

V závislosti na velikosti a fragmentaci pevného disku může dokončení defragmentace disku trvat několik minut až mnoho hodin. Během defragmentace lze počítač stále používat.

Pokud jsou vaše data uložena v oblasti, která obsahuje vadné sektory, můžete je prozkoumat a zabránit poškození v důsledku defragmentace.

Vlastnosti článku
Číslo článku: 000177397
Typ článku: How To
Poslední úprava: 17 srp 2024
Verze:  8
Najděte odpovědi na své otázky od ostatních uživatelů společnosti Dell
Služby podpory
Zkontrolujte, zda se na vaše zařízení vztahují služby podpory.