Toto video ukazuje příkazový řádek RACADM řadiče iDRAC.
Ahoj, vítej zpátky.
V tomto školicím videu se budeme věnovat nástroji příkazového řádku RACADM. Nejprve se podívejme na tři formy RACADM. Prvním typem RACADM je firmware. Abyste se mohli připojit, budete potřebovat relaci SSH. To je někdy součástí operačního systému.
Jindy budete muset nainstalovat nástroj třetí strany. Druhým typem je místní RACADM. To se spouští z příkazového řádku hostitelského operačního systému. Nevyžaduje žádné další ověřování.
Je nutné mít nainstalované nástroje iDRAC nebo spustit správce spravovaného serveru, který se dodává jako předbalený s nástroji iDRAC. A posledním typem je vzdálený RACADM.
Místo správy místního řadiče iDRAC můžeme spravovat vzdálený řadič iDRAC. To však bude vyžadovat přihlašovací údaje. l Stejně jako místně budete muset k provedení těchto operací nainstalovat nástroje iDRAC nebo OMSA. Další informace naleznete v příručce příkazového řádku RACADM, kterou naleznete na webu podpory.
Příkaz nápovědy RACADM, který je přístupný přímo ze samotného nástroje, a také Průvodce atributy, který obsahuje většinu souborů FQDD podporovaných řadičem iDRAC. To se také nachází na webových stránkách. Zde vám rychle ukážu, jak tyto průvodce získat. Přejděte na dell.com/support.
Zde zadejte "iDRAC9" a poté řadu firmwaru, kterou hledáte. Na hlavní stránce si můžete prohlédnout část "Dokumentace", kde najdete potřebné průvodce. Podobným postupem můžete najít i další verze řadiče iDRAC. Pojďme se nejprve podívat na místní RACADM.
V systému, který je hostitelem řadiče iDRAC, otevřete příkazový řádek. Zadejte "racadm" a stiskněte Enter. Zde vidíte syntaxi místních a vzdálených příkazů. Poté zkuste příkaz "racadm getsysinfo". Zobrazí se podrobné informace o místním řadiči iDRAC, například IP adresa, výrobní číslo a název DNS.
Nyní zkusíme stejný příkaz, ale z jiného systému. Ke stejnému řadiči iDRAC se připojíme pomocí funkce vzdáleného přístupu RACADM, tentokrát však přes síť.
Můžete vidět, že tímto způsobem získáváme stejné informace jako lokálně. Nyní se podívejme na verzi firmwaru, ke které přistupujeme pomocí relace SSH.
K navázání relace budu používat běžný nástroj známý jako PuTTy. Měl by fungovat jakýkoli nástroj SSH. Po navázání připojení se musíte přihlásit k řadiči iDRAC. Všimněte si, že v novějších verzích řadiče iDRAC se již nachází v příkazovém řádku "racadm".
Ke spuštění předchozího příkazu stačí zadat "getsysinfo". Z protokolu SSH zde uvidíte stejné informace jako v ostatních nástrojích řadiče iDRAC. Jedním užitečným příkazem je "serveraction". Dostupné možnosti zobrazíme pomocí příkazu "help".
Zkusíme řádné vypnutí vzdáleného hostitele. Pamatujte, že to bude fungovat pouze v případě, že hostitel je aktuálně schopen provést řádné vypnutí. Pokud to není možné, nic se nestane a k vynucenému vypnutí nedojde. K vynucení restartu bude nutné spustit příkaz "powerdown" nebo "powercycle".
Stav můžete zkontrolovat příkazem "serveraction powerstatus". Jakmile se server nakonec vypne, můžete jej znovu spustit příkazem "serveraction powerup". Přechod do režimu online můžete opět potvrdit pomocí dílčího příkazu "powerstatus". Pokud máte problém s řadičem iDRAC, můžete také spustit příkaz "racreset". Tím se restartuje řadič iDRAC, ale neodstraní se žádná konfigurace.
Uvědomte si prosím, že může trvat několik minut, než vám umožní opětovné připojení, protože restartování bude nějakou dobu trvat. Nakonec vám v rychlosti ukážu, jak můžeme získat informace pomocí plně kvalifikovaných deskriptorů zařízení neboli FQDD.
V tomto příkladu zjišťuji, zda je v systému BIOS zapnutá virtualizace procesoru. Zde vidíme, že je ve skutečnosti povolena. Tím skončíme náš základní přehled nástroje RACADM.